Historické památky Třeboně

Třeboňský zámek

Třeboňský zámek je jedním z největších zámeckých komplexů v České republice. Na jeho místě původně stával panský dvorec, změněný na tvrz a později kamenný hrádek, zmiňovaný poprvé roku 1374. Na místě gotického hradu bylo později vystaveno honosné renesanční sídlo významného rodu Rožmberků. Další mocný rod, Schwanzenberkové, kteří Třeboň vlastnili od roku 1660, obohatili zámek barokními dostavbami na vnějším nádvoří. Zámek je obklopen nádherným parkem a hradbami.

Větší část třeboňského zámku dnes zaujímají depozitáře Státního oblastního archivu. Nachází se zde mimo jiné i rožmberský archiv, jeden z nejcennějších šlechtických archivů. Řada archiválií je uznána za kulturní památky; nejstarší uložená listina pochází z roku 1184.

Augustiniánský klášter a kostel Panny Marie Královny

Pár kroků od náměstí je augustiniánský klášter. Tvoří uzavřený areál budov z okruhu městských zdí. Z původního kláštera si zachovala svou prvotní podobu ze 14. století v neporušeném stavu pouze křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele, zatímco jeho patro bylo v pozdějších dobách několikrát změněno. V roce 1785 byl klášter zrušen.

Návštěvníci dnes mohou vstoupit pouze do kostela sv. Jiljí, který od konce minulého století nese rozšířený název na kostel Panny Marie Královny a sv.Jiljí, jehož zvláštností je dvojlodí, provedené zde poprvé v českých zemích. Gotickou klenbu podpírají čtyři štíhlé sloupy, stojící v podélné ose kostela.

V letních měsících si můžete denně od 15 hodiny projít kostel s klášterem s průvodcem.

Náměstí v Třeboni

Nejvýznamnějším objektem na náměstí je stará radnice, z jejíž 31 metrů vysoké věže je krásný výhled do okolní krajiny. Radnice vznikla v 16. století přestavbou dvou shořelých domů.

V areálu bývalé radnice je také barokní divadlo J.K.Tyla, postavené v roce 1832. V tomto divadle vystupovala řada významných umělců, za všechny jmenujme Antonína Dvořáka a Emu Destinnovou. V sezóně střídají umělci a divadelní soubory z celé republiky.

Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna z r. 1569, v její blízkosti pak barokní mariánský sloup.

Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka je hrobka rodu Schwarzenbergů v Třeboni, se nachází poblíž parku jihovýchodně od rybníka Svět, necelé 2 km od třeboňského Masarykova náměstí. 

Schwarzenberská hrobka Třeboň

Založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové. Stavba začala roku 1874 a byla dokončena roku 1877. V hrobce je uloženo 26 rakví.

Samotná hrobka se nachází pod úrovní hladiny rybníka Svět, a proto je kolem ní vzduchový kanál široký 60 cm a hluboký 2 m. Má podle tehdejších předpisů vlastní vchod, malá neprůhledná okna a vnitřní cirkulaci vzduchu. V hrobce je mramorový sarkofág, který vytvořil Alexandr Trippel v roce 1789 . Na třech deskách jsou zde vyryty texty smutečních telegramů, jež sem poslal císař František Josef. zdroj: www.wikipedia.cz

Objednávky na rok 2022

Rezervujte si nejlepší termíny v letošním roce a užijte si krásné Třeboně.

více

Volné kapacity apartmánů

Vážení zákazníci, využijte výhodné jarní nabídky a přijďte si zajezdit na kole v rovinaté Třeboni. Připravili jsem pro vás nově přístřešek pro vozidla a uschovnu kol.

více
fotogalerie
Rezervace ubytování v Třeboni
ČeskyDeutsch

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout